BLOG

LAKTOZ İNTOLERANSI VE BİOREZONANS TERAPİLERİ

09/04/2019

Laktoz intoleransı

Laktoz intoleransı gerçekten rahatsız edici bir durumdur. Laktoz intolerans teşhisi konulan bir hasta laktozun vücut tarafından uygun şekilde sindirilemediği anlamına gelir. Laktoz, sütün içinde üretilen süt ürünlerinin yanı sıra sütte doğal olarak bulunan özel bir şeker formudur. Laktoz intoleransı olmanın; hastayı süt ürünlerine alerjik hale getirmediğini, ancak vücutlarının süt ürünlerinde bulunan belirli bir doğal şekeri işleyemediği anlamına gelir. Bu durumdan muzdarip hastalar arasında bazı endişeler oluşur; bu nedenle, eğer doğru araştırılırsa vücudun süt ve süt ürünlerine karşı toleranssızlığını azaltma yöntemleri vardır.

Laktoz intoleransı komplikasyonları

Laktoz intoleransı olmanın en büyük komplikasyonu olarak insan vücuduna yol açtığı düşünülen konu; süt ve süt ürünlerinin çoğu insanın beslenmesinde birincil kalsiyum kaynağı olması olgusudur. Laktoz intoleransı olan bir kişiyi kalsiyum eksikliği konusunda yüksek bir risk altına sokar. Kalsiyum eksikliği ciddi bir sağlık sorunudur çünkü bu özel mineral güçlü ve sağlıklı kemikleri korumak için hayati öneme sahiptir. İnsan vücudundaki yetersiz miktarda kalsiyum, osteoporoz ve osteopeni dahil olmak üzere bazı problemli sağlık koşullarının gelişme riskinin artmasına neden olabilir. Kalsiyum eksikliği hastalığı olarak da adlandırılan hipokalsemi, bir kişinin sağlıklı kalsiyum seviyelerini korumak için yeterli miktarda yiyecek tüketmediğinde daha yüksek risk altında olduğu başka bir durumdur.

Laktoz intoleransı belirtileri

Laktoz intoleransı bazı rahatsız edici semptomların gelişmesine neden olabilir, ancak bu semptomlar laktoz içeren bir ürün tükettikten sonra ortaya çıkar - buna inek sütü veya inek sütünden üretilen herhangi bir ürün dahildir. Kişi genellikle böyle bir ürünü tükettikten yaklaşık 30 dakika sonra laktoz intoleransı semptomlarını fark etmeye başlayabildiği gibi belirtiler bazı kişilerde ortaya çıkmada iki saat kadar gecikebilir. Bir kişinin laktoz doğal şekeri içeren bir ürünü tükettikten sonra yaşayabileceği en yaygın semptomlar karın ağrısı, gaz ve şişkinliktir. Bazı insanlarda ise mandıra ürünleri ishal yaşamasına neden olduğunu tespit edilmiştir. Bulantı da nispeten yaygın bir semptomdur. Nadir durumlarda, kişi bulantı yaşadıktan sonra da kusabilir.

Laktoz intoleransının olası nedenleri

Laktoz intoleransı, laktozun galaktoz ve glukoza parçalanmasından sorumlu olan özel bir enzim olan laktazın yokluğundan veya laktaz eksikliğinden kaynaklanır. Vücutta yeterli miktarda laktaz bulunmadığında, hasta laktoz içeren herhangi bir ürünü tükettiğinde genellikle laktoz intoleransı ile ilgili semptomlara yol açar. Nadir durumlarda, bir hasta genetik yapısından dolayı laktoz intoleransı yaşayabilir. Böyle bir durumda, gastrointestinal kanallarında laktaz enzimleri olmaz. Laktoz intoleransı genellikle daha sonra yaşamda ortaya çıkar ve sıklıkla gastrointestinal yolu etkileyen belirli sağlık koşullarından kaynaklanır.

Laktoz intoleransı nasıl tedavi edilir?

Laktoz intoleransı tanısı olanlar için, bu özel hastalığın tedavisinin olmadığını öğrenmek talihsiz olabilir. Bununla birlikte, durumu diyet değişiklikleri ile kontrol etmek mümkündür. Gastrointestinal kanallarında laktaz bulunmayan hastalar, süt ürünlerinden uzak durmaya çalışmalı ve kalsiyumlarını, takviyeler yoluyla yada kalsiyum yüksek olan diğer gıdalar özellikle yeşil sebzeler gibi alternatif kaynaklardan elde etmelidir. Laktaz eksikliği olan bireyler hala diyetlerine süt ekleyebilirler, ancak tükettikleri süt ürünleri miktarını sınırlamaları gerekir.

Biorezonans Terapileri ile Laktoz intoleransı

Gıda intoleransları söz konusu olduğunda, biorezonans terapisi, tek seansta çoklu intoleransları belirlemek için bir yöntem sunar. Bu özel teknik birçok insan tarafından kullanılmıştır. Laktoz intoleransı ile ilişkili semptomlar başka bir özel problemden de kaynaklanabildiğinden, hastalar için doğru bir tanı konulması oldukça önemlidir. Biorezonans terapilerinin kullanılması ile bir hasta, semptomlarının aslında düşük bir laktaz seviyesinden mi, başka bir hoşgörüsüzlüğün suçlanabileceği bir durumdan mı kaynaklanabileceğini veya tamamen farklı bir durumdan muzdarip olup olmadığını belirleyebilir. Daha sonra yapılacak terapiler ile danışan laktoz tüketir hale gelebilir.